heet vanaf nu
2026
25
okt
door
Martijn Lupke
9
1
0

Desfluraan is weg, maar er valt nog uitstoot te besparen

Een Amerikaans zorgnetwerk met zes locaties heeft de uitstoot van broeikasgassen per anesthesie in vier jaar bijna gehalveerd. Dat blijkt uit onderzoek van Carilion Clinic en Virginia Tech Carilion School of Medicine, gepresenteerd op het congres ANESTHESIOLOGY 2026. Anesthesiologen kozen vaker voor sevofluraan of TIVA, werkten met lagere verseglasflows en kregen persoonlijke rapportages over hun uitstoot. Over 145.917 anesthesieën daalde de uitstoot van 57,6 naar 31,6 kg CO2-equivalent per anesthesie. Het aandeel anesthesieën met desfluraan zakte van 23,8 naar 9,8 procent.

Ook de kosten daalden. Aan inhalatieanesthetica gaf het netwerk in 2024 bijna 40 procent minder uit dan in 2021. Patiënten bleven volgens de onderzoekers niet langer op de verkoever of in het ziekenhuis. Herintubaties, awareness en PONV namen ook niet toe. Het gaat wel om een congresabstract zonder controlegroep, en het onderzoek is nog niet beoordeeld door andere onderzoekers.

In Nederland is het grootste deel van deze winst al binnen. Sinds 1 januari 2026 verbiedt de Europese F-gassenverordening routinematig gebruik van desfluraan; alleen met een vastgelegde medische reden mag het nog. Lage verseglasflows en feedback aan anesthesiologen staan los van die keuze. Volgens de Amerikaanse onderzoekers hebben juist die maatregelen bijgedragen aan het resultaat, zonder dat er dure techniek voor nodig was.

Bronnen: EurekAlert / American Society of Anesthesiologists, EU-verordening 2024/573

Delen
1 keer gedeeld
reageer
advertentie

Ook interessant

nieuws
Spinaal of algeheel bij heupfractuur: de ASA-klasse maakt het verschil
nieuws
Sugammadex geeft iets minder postpulmonale complicaties dan antagoneren met neostigmine
nieuws
Jehovah's Getuigen schrappen bloed-transfusieverbod
nieuws
Schommelende BIS-waarden hangen samen met tragere postoperatieve herstelkwaliteit

Martijn Lupke

Martijn Lupke is hoofdredacteur en directeur van OK Visie. Daarnaast is hij werkzaam als anesthesiemedewerker en sedationist in het St Jansdal Ziekenhuis. In 2015 richtte hij OKBlog op, wat in 2017 fuseerde met OK Nieuws tot OK Visie. 

bekijk al mijn blogs >
nog geen reacties geplaatst